مرکز آموزش زبان‌های خارجی دانشگاه شهید بهشتی

چگونه چهار مهارت اصلی زبان خود را به حداکثر برسانیم ؟

چگونه چهار مهارت اصلی زبان خود را به حداکثر برسانیم ؟

آیا تا به حال آرزو کرده اید که فقط می توانید مواد مناسب را با هم مخلوط کنید ، کلمات جادویی را بگویید و – پوف! – به زبان دلخواه خود مسلط باشید؟

زندگی خیلی راحت تر می شد ! نه ؟!

 

اما در دنیای واقعی ، این کار چندان آسان نیست.

یادگیری یک زبان نیاز به تمرکز ، فداکاری و مهارت های دیوانه کننده ای نیاز دارد.

 

در حال حاضر ، اگرچه تسلط بر این مهارتها آسان نیست ، اما درک و نامگذاری آنها آسان است.

 

دانستن اینکه چهار مهارت اصلی زبان چیست و چگونه از آنها استفاده کنید ؟

 

چهار مهارت زبانی

یادگیری یک زبان جدید می تواند مشکل باشد. کلمات ، صداها ، اصطلاحات و تفاوت های ظریف بسیار زیادی وجود دارد. بعضی روزها فکر می کنید به آن رسیده اید ، و روز بعد هیچ چیز منطقی نیست. هرکسی که تا به حال زبان جدیدی یاد گرفته است ، همانجا با شماست. اما باور کنید یا نه ، برای دستیابی به تسلط فقط به چهار مهارت اصلی نیاز دارید.

 

این خبر خوبی است ، درست است؟

 

در اینجا برخی از خبرهای بهتر وجود دارد: احتمالاً شما قبلاً می دانید که آنها چیست. برای تسلط کامل به یک زبان ، باید به این چهار مهارت اساسی تسلط داشته باشید:

  • استماع  یا Listening
  • خواندن یا Reading
  • نوشتن یا Writing
  • صحبت كردن یا Speaking

وقتی در حال خواندن و گوش دادن به یک زبان هستید ، از یک مهارت منفعل استفاده می کنید. شما زبان را مصرف می کنید

 

از طرف دیگر صحبت کردن و نوشتن مهارت های فعال هستند. شما در حال تولید زبانی هستید که به عضله ذهنی متفاوتی نیاز دارد.

 

چقدر باید روی مهارت های هر زبان تمرکز کنید؟

اینکه چقدر باید روی هر مهارت زبانی تمرکز کنید بستگی به وضعیت شما دارد ، با این حال ، در اینجا چند مرحله وجود دارد که می توانید برای ارزیابی مهارت هایی که باید بیشتر به آنها توجه کنید ، انجام دهید.

 

نقاط قوت و ضعف خود را درک کنید

اغلب از افرادی که زبان دیگری یاد می گیرند می شنوید که در گوش دادن یا صحبت کردن ضعیف تر هستند. این منطقی است. در حالی که یکی مهارت غیرفعال و دیگری مهارت فعال است ، هم صحبت کردن و هم گوش دادن مهارت هایی هستند که تا حدودی از کنترل شما خارج می شوند و بنابراین به احتمال زیاد نیاز به کار بیشتری دارند. به عنوان مثال ، شما نمی توانید سرعت یا کندی صحبت دیگران را کنترل کنید ، و هنگامی که هنوز در حال یادگیری هستید ، هرچه سریعتر صحبت کنید ، درک آن برای او سخت تر است.

 

با صحبت کردن ، میزان کنترل شما بستگی به موقعیت دارد. اگر خارج از محیط آموزشی/یادگیری هستید (یا احساس می کنید که ندارید) واقعاً وقت ندارید که برای مدت طولانی فکر کنید یا کلمات را به عنوان مورد نیاز خود جستجو کنید. فشار شروع می شود ، سپس وحشت ایجاد می شود ، و سپس اعتماد به نفس شما مانند یک قطره آب روی یک تابه داغ تبخیر می شود. ما تمایل داریم که کلمات سریع و واضح ظاهر شوند ، اما بیشتر اوقات اینطور نیست ، زیرا ما هنوز این عضله صحبت کننده را توسعه نداده ایم.

 

خواندن و نوشتن ، هر دو فعالیت انفرادی هستند. با هر دو ، می توانید هرطور که می خواهید سریع یا کند پیش بروید. می توانید ترجمه ها را متوقف کرده و جستجو کنید. مردم تمایل دارند این دو مهارت را بسیار سریعتر از صحبت کردن و گوش دادن به دست آورند ، زیرا می توانند برای توسعه مهارت ها وقت بگذارند. اما از قضا ، صحبت کردن و گوش دادن ، مهارتهایی که ما بیشترین آرزوی آنها را داریم ، مهارتهایی هستند که ما سعی می کنیم با عجله به آنها بپردازیم ، هر چند که تسلط بر آنها اغلب زمان بیشتری می برد.

 

سناریوهای ذکر شده در بالا رایج هستند ، اما ممکن است برای همه صدق نکند. پس فکرش را بکنید. نقاط قوت و ضعف شما چیست؟

به تقویت نقاط قوت خود ادامه دهید ، اما نقاط ضعف را به کنار نگذارید. اهدافی را برای تقویت آنها تعیین کنید. با تمرین مداوم کافی ، پیشرفت را مشاهده خواهید کرد.

 

نیازهای خود را تعیین کنید

بسته به نیازهای شما ، اگر می خواهید مسلط باشید باید حداقل به سه مهارت مسلط شوید (بسته به موقعیت شما ممکن است بتوانید بدون نوشتن به نتیجه برسید).

 

تسلط بر هر چهار ، اما زمان بر است. قبل از شروع به یک برنامه مطالعاتی بلند مدت ، ابتدا نیازهای خود را تعیین کنید.

 

چرا یاد می گیری؟ آیا برای سرگرمی است؟ کار؟ خانواده؟ فقط شما می دانید که چگونه از این زبان استفاده خواهید کرد ، بنابراین باید یادگیری خود را به گونه ای تنظیم کنید که هم کارآمد و هم مثر باشد. شما نمی خواهید وقت خود را برای ایجاد مهارت هایی که هرگز از آنها استفاده نمی کنید هدر دهید. اگر وقت دارید ، عالی ، به دنبال آن باشید. اگر نه ، بیشتر انرژی خود را بر مهارت هایی که بیشترین نیاز را دارید متمرکز کنید.

 

مخلوط جادویی: نحوه تسلط بر هر چهار مهارت زبانی

گوش دادن :

مسلماً این دومین سخت ترین مهارت برای تسلط است ، اما تسلط بر آن فقط یک موضوع در معرض قرار گرفتن روزانه است. در اینجا چند روش سرگرم کننده و آسان برای گوش دادن وجود دارد-روش هایی که می توانید آنها را کنترل کنید-تا بتوانید در موقعیت های واقعی اطمینان بیشتری داشته باشید.

  • آهنگ ها را به زبان مقصد خود گوش دهید و تکرار کنید .
  • 3-5 فیلم در روز در YouTube یا … تماشا کنید.

 

خواندن

در حالی که خواندن ممکن است منفعل ترین مهارت باشد ، اما لزوما به این معنی نیست که آسان است. متنی که ممکن است خواندن گاه به گاه به زبان مادری شما باشد ، برای درک کامل یک زبان جدید ، دو یا سه برابر زمان می برد. در اینجا چند روش برای تقویت مهارت خواندن وجود دارد.

 تنظیمات زبان را در همه چیز تغییر دهید.

اکثر مردم بخشهای بزرگی از زمان خود را درگیر یک دستگاه الکترونیکی می کنند. به نفع خودتان از آن استفاده کنید. اگر این پست را می خوانید ، به احتمال زیاد به حداقل یک یا نه همه این دستگاه ها دسترسی دارید: تلویزیون ، لپ تاپ ، کامپیوتر ، تبلت ، تلفن همراه و …

به عنوان یک زبان آموز ، می خواهید از هر فرصتی استفاده کنید تا خود را در معرض زبان مقصد خود قرار دهید ، به ویژه اگر در منطقه ای زندگی می کنید که زبان مورد نظر شما به طور گسترده صحبت نمی شود. بنابراین در هر دستگاهی که می توانید تنظیمات زبان خود را به زبان مقصد تغییر دهید.

 

روزانه یک مقاله خبری بخوانید.

حداقل. اگر فردی هستید که زمان زیادی را روی تلفن همراه خود یا جلوی کامپیوتر می گذرانید ، انجام این کار باید آسان باشد. شما فقط باید تلاش کنید ، که همیشه چندان آسان نیست. و اگر تا به حال بیش از یک پاراگراف به زبانی دیگر را که به خوبی نمی دانید خوانده اید ، پس می دانید که چقدر می تواند نیاز به تلاش داشته باشد .

اگر آن را امتحان کرده اید ، می دانید که در خواندن یک مقاله به زبان خارجی هم با کلماتی که قبلاً ندیده اید و هم با کلماتی که آنها را تشخیص می دهید اما در ترکیبات عجیب و غریبی مرتب شده اند ، برخورد خواهید کرد.

تنها راه عادت به یک جریان بومی این است که خود را در معرض متن بومی قرار دهید.

 

نوشتن

این احتمالاً مهارتی است که شما حداقل به عنوان زبان آموز از آن استفاده خواهید کرد ، مگر اینکه شغل شما به آن نیاز داشته باشد. با این حال ، این مهارت می تواند به اندازه سایر مهارتها اهمیت داشته باشد .

 

لیست کارهای خود را کمی جالب تر کنید.

بسیاری از ما نمی توانیم بدون ایجاد یک چک لیست از همه کارهایی که باید در روز انجام دهیم ، به نتیجه برسیم. همه ما چنین برنامه های شلوغی داریم و پیگیری بدون لیست کارهای دشوار است. خوب ، اگر زبان آموز هستید ، احتمالاً تمرین زبان در آن لیست است. بنابراین ، چرا تمرینات خود را در ابتدای روز شروع نکنید؟

 

هنگام تهیه لیست کارهایی که باید برای روز یا هفته انجام دهید ، با این حال که زمان خود را سازماندهی می کنید ، سعی کنید همه وظایف خود را به زبان مقصد بنویسید. این نه تنها یک روش خوب برای تمرین است ، بلکه یک راه عالی برای بیدار کردن مغز است.

 

یک دوست آنلاین پیدا کنید.

به نظر می رسد روشی قدیمی است ، اما داشتن یک دوست آنلاین که به زبان مقصد شما صحبت میکند میتواند به شما کمک کند.

 

داستان کوتاه بنویسید.

نگران نباشید. هیچ کس پیشنهاد نمی کند که شما ریموند کارور یا مارگارت اتوود بعدی باشید. با این حال ، استفاده از جنبه های خلاقانه شما راهی سرگرم کننده برای از بین بردن برخی از یکنواختی تمرین زبان معمولی است. شما به معنای واقعی کلمه می توانید در مورد هر چیزی داستان بنویسید.

اگر به دنبال دوره هایی با اساتید حرفه ای برای آموزش زبان های خارجی ( چینی , روسی , آلمانی , فرانسه و … ) هستید همین امروز با مشاوران ما در مرکز زبان های حارجی دانشگاه شهید بهشتی تماس بگیرید. 

آنها می توانند به اندازه دلخواه یا کوتاه باشند ، و زیبا ترین قسمت این است که هیچ کس مجبور نیست آنها را ببیند.

 

نوشتن داستان به شما کمک می کند تا در مورد زبان متفاوت فکر کنید. این شانس را خواهید داشت که کلمات و موضوعاتی را که ممکن است از آنها در مکالمات روزمره استفاده نکنید یا فکر می کنید استفاده کنید ، کشف کنید. شما در تشبیهات و استعاره ها فکر می کنید و با ترکیب کلمات بازی می کنید.

 

ممکن است اعتماد به نفس خود را افزایش دهید. اکثر مردم از نوشتن داستان به زبان مادری خود هراس دارند ، بنابراین تصور کنید که این پیروزی پس از انجام آن در یک داستان خارجی چگونه خواهد بود.

 

سعی کنید این کار را در یک روز مرخصی یا زمانی که حداقل دو یا سه ساعت وقت دارید به کار ببرید. شما می خواهید بتوانید وقت خود را بگیرید ، بنابراین لازم نیست در یک روز کامل شود. شاید هدف خود را برای اتمام یک داستان در یک هفته تعیین کنید و هر روز کمی انجام دهید. تا زمانی که قلم را روی کاغذ یا انگشتان خود را روی صفحه کلید قرار دهید, پیشرفت خواهید کرد.

 

صحبت كردن

جام مقدس برای زبان آموزان ، درست است؟ بیش از هر چیز ، ما زبان های جدید را می آموزیم زیرا می خواهیم بتوانیم به آنها صحبت کنیم. اگر مطمئن نیستید که چگونه می توانید زمان بیشتری برای صحبت کردن داشته باشید ، سه پیشنهاد زیر باید شما را در مسیر درست قرار دهد.

 

در iTalki دوست پیدا کنید.

وب سایت تبادل زبان iTalki سه گزینه مختلف برای همکاری با یک دوست دارد. شما می توانید با یکی از اعضای جامعه iTalki ، دوست شوید.

 

تنها نقطه ضعف داشتن شریک تبادل زبان این است که باید زمان صحبت را تقسیم کنید. معمولی ترین تنظیم برای هر زبان سی دقیقه است.

 

مستقیم به منبع مراجعه کنید.

اگر دوست دارید نکاتی را در مورد بهترین راه برای یادگیری زبان بخوانید ، تقریباً همیشه در لیست غوطه ور خواهید بود. دلیلی برای آن وجود دارد و آن این  است که موثرترین روش برای یادگیری است. البته ، این عملی ترین نیست ، و بنابراین ما راه حل هایی را ارائه می دهیم.

 

بنابراین ، اگر بخواهیم مستقیماً بگوییم ، اگر زمان ، پول و فرصت کافی برای سفر به کشوری را دارید که زبان مورد نظر شما در آن صحبت می شود ، پس به آنجا بروید ، حداقل سه ماه بمانید و وقت زندگی خود را داشته باشید. وقتی به خانه برمی گردید ، بسیار روانتر از زمان خروج خواهید بود.

 

 

بسته به محل زندگی شما ، دسترسی به برخی از جوامع آسان تر از دیگران است. با این حال ، اینترنت برای همین است. جستجو کنید و می توانید آنچه در دسترس است را در فاصله ای راحت از خانه پیدا کنید.

 

اگر هنوز نتوانستید آنچه را که در جستجوی آن هستید پیدا کنید ، مشکلی نیست. برای به دست آوردن یک تجربه همهجانبه ، می توانید از برخی از پیشنهادات بالا مانند YouTube  و …استفاده کنید.

 

یادگیری زبان یک چالش است, پس راههایی سرگرم کننده و جالب برای آن بیابید.

 

مقالات مرتبط :

چگونه مهارت های شنیداری خود را افزایش دهیم ؟

چگونه یک مترجم شویم؟ / هفت گام برای رسیدن به شغل رویایی تان

 

اشتراک گذاری این محتوا
در twitter به اشتراک بگذارید
Twitter
در linkedin به اشتراک بگذارید
LinkedIn
در telegram به اشتراک بگذارید
Telegram
در whatsapp به اشتراک بگذارید
WhatsApp
در email به اشتراک بگذارید
Email